Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowej Dębie

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwiecień

Utworzono dnia 02.04.2020

Autyzm i Zespół Aspergera

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma zwiększyć wiedzę społeczeństwa odnośnie dzieci dotkniętych autyzmem. Chodzi o polepszenie ich warunków życia, opieki medycznej i zwiększenie tolerancji wobec osób cierpiących na autyzm. Ten dzień służy do przypomnienia światu, że autyzm nie jest chorobą, lecz odmiennością.

Autyzm może mieć różny stopień nasilenia. Niektórzy chorzy w ogóle nie nawiązują kontaktów z otoczeniem, nie mówią, ciągle powtarzają te same zachowania. Z kolei lekkie zaburzenie pozwala prowadzić normalne życie. Autyzm nie jest uleczalny, jednak terapia i opieka specjalisty znacznie poprawiają rozwój dziecka.

Autyzm przez wielu naukowców uważany jest za jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń. Stanowi całościowe zaburzenie rozwojowe o charakterze kompleksowego syndromu z wieloma symptomami. Wielu badaczy podkreśla znamienny fakt, iż nie ma dwojga takich samych dzieci dotkniętych autyzmem. Współcześnie istnieje wiele niejasności w tej dziedzinie wiedzy. Badania nad autyzmem przyniosły wiele cennych informacji, lecz nadal zagadkę stanowi określenie przyczyny jego wystąpienia. Pierwszym naukowcem, który opisał autyzm dziecięcy był Leo Kanner w 1943 roku. Zaproponowana przez niego typologia, określana dziś mianem klasycznej, zwraca uwagę na problemy komunikacyjne oraz społeczne, objawiające się silną izolacją osób autystycznych.

Zaburzenie autyzmu jest specyficzne, dlatego też należy mieć osobliwe podejście do dziecka z występującą u niego omawianą jednostką chorobową. Proces nawiązywania relacji przez dzieci z autyzmem bywa trudny, ponieważ dzieci te nie mają naturalnej potrzeby interakcji z innymi ludźmi. Osoby z autyzmem mają odmienny sposób myślenia i przetwarzania informacji. Terapeuci wspierając rozwój dzieci z autyzmem mają także na celu naukę zachowań społecznych oraz ich integrację z grupą rówieśniczą.

Termin „autyzm” wywodzi się od greckiego autos, co znaczy ‘sam’. Określa stan niepełnosprawności rozwojowej, polegającej na wycofywaniu się z realnego życia i zamykaniu się w swoim świecie, także na braku lub zaburzeniu mowy. Do tego dochodzi zanik łączności uczuciowej z otoczeniem i niemożność nawiązania kontaktów interpersonalnych. W zachowaniu dzieci autystycznych możemy dostrzec indywidualne różnice, przejawiające się na przykład w tym, że niektóre dzieci mówią dużo, inne nie. Mówi się także o wysepkach inteligencji, zdolnościach wybiórczych, indywidualnej osobowości i charakterze.

Autyzm przybiera różne formy. Jedną z jego odmian jest zespół Aspergera. Obejmuje on przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania. W odróżnieniu od autyzmu głębokiego zaburzenia nie dotyczą rozwoju mowy ani rozwoju poznawczego. Osoby z zespołem Aspergera często są wybitnymi specjalistami w jakiejś dziedzinie, dlatego ta odmiana autyzmu kojarzona jest z geniuszami.

Opracowała

mgr Anna Urbaniak

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

ePUAP