Relacja z konferencji dla specjalistów szkolnych
KONFERENCJA DLA SPECJALISTÓW SZKOLNYCH
„Funkcjonowanie dziecka z centralnymi Zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego
– możliwości diagnostyczne i terapeutyczne”
W dniu 11 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja dotycząca funkcjonowania dzieci z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego (CAPD). Organizatorem spotkania była Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Nowej Dębie. Celem konferencji było przybliżenie nauczycielom problematyki związanej z diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami słyszenia.
W konferencji wzięło udział ponad 40 specjalistów pracujących z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkołach powiatu tarnobrzeskiego. Podczas konferencji wystąpiła Pani Katarzyna Cygan logopeda, surdologopeda, protetyk słuchu, koordynator projektu APD. Prelegentka przybliżyła uczestnikom możliwości diagnostyczne i terapeutyczne uczniów z zaburzeniami przetwarzania słuchowego.
Kolejnym prelegentem była Pani Ewa Kędzierska – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu, która podczas wystąpienia przybliżyła zebranym możliwości i formy wsparcia oferowane uczniom niepełnosprawnym. Ponadto zapoznała uczestników konferencji z zakresem działalności nowo powstałej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego, Pielęgnacyjnego i Wspomagającego w Nowej Dębie.
Następnie specjaliści Poradni, a zarazem organizatorzy konferencji Pani Katarzyna Kwiecińska, Pani Anna Łącz i Pani Anna Dzióba podzieliły się swoim doświadczeniem w pracy z uczniami z CAPD na terenie poradni. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z procedurami diagnozowania i wydawania orzeczeń obowiązującymi w Poradni. Przedstawione zostały dane statystyczne dotyczące orzecznictwa uczniów niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z wadami narządu słuchu. Omówiono problemy emocjonalne dzieci z zaburzeniami przetwarzania informacji słuchowych. Ponadto zaprezentowano ćwiczenia przydatne w pracy logopedycznej z dziećmi.
Spośród zaproszonych gości głos zabrała Pani Aneta Zięba – pedagog specjalny ze Szkoły Podstawowej w Skopaniu, dzieląc się swoim doświadczeniem z pracy metodą Tomatisa z dziećmi słabo słyszącymi.
Na zakończenie dyrektor Poradni Pani Ewa Monika Szczepan zaprezentowała pomocną literaturę oraz formy wsparcia oferowane przez specjalistów Poradni dla dzieci słabo słyszących.
Efektem spotkania było wzbogacenie i upowszechnienie wiedzy środowiska praktyków z zakresu udzielania skutecznej wieloaspektowej pomocy uczniom przy wsparciu różnych instytucji.
Dyrektor i pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowej Dębie składają serdeczne podziękowania prelegentom i uczestnikom za udział w konferencji oraz Pani Iwonie Strojek dyrektorowi Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie za udostępnienie sali i pomoc techniczną podczas trwania konferencji.
Opracowanie:
Anna Dzióba
Anna Łącz
Katarzyna Kwiecińska